Czy awaryjna pigułka antykoncepcyjna jest bezpieczna?Awaryjna pigułka antykoncepcyjna, bardziej znana jako tabletka dzień po, jest sposobem dla kobiet na zapobieganie ciąży po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. Do częstych skutków ubocznych stosowania antykoncepcji awaryjnej należą nudności, wymioty, zawroty głowy i zmęczenie. Ważne jest, aby zauważyć, że nie są to długoterminowe skutki uboczne. Istnieją jednak pewne potencjalne zagrożenia związane ze stosowaniem tego leku, jak również. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed podjęciem go na wszelki wypadek, jeśli istnieją jakieś konflikty lub obawy dotyczące historii medycznej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie jaki daje tabletka dzień po.

Czym jest tabletka dzień po?

Pigułka "dzień po" jest awaryjnym środkiem antykoncepcyjnym, który może zapobiec ciąży po niezabezpieczonym stosunku. Jeśli zostanie zażyta w ciągu 72 godzin od uprawiania seksu, może znacznie zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę.

Tabletka dzień po działa przede wszystkim poprzez opóźnienie lub zahamowanie owulacji. Zagęszcza również śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Należy pamiętać, że pigułka "dzień po" nie jest tak skuteczna jak zwykłe metody antykoncepcyjne.

Jak skuteczna jest pigułka "rano po"?

Skuteczność tabletki dzień po jest trudna do przewidzenia. Zależy ona od wielu różnych czynników. Obejmują one czas stosunku, zdrowie i wagę kobiety, rodzaj stosunku seksualnego i inne warunki zdrowotne, które kobieta może mieć. Istnieje kilka różnych sposobów, aby dowiedzieć się, jak skuteczna jest pigułka "rano po" dla Ciebie. Możesz regularnie zażywać awaryjną tabletkę antykoncepcyjną i śledzić swój cykl menstruacyjny. W ten sposób dowiesz się, czy Twoje ciało ma regularne owulacje. Możesz również skorzystać z kalkulatora owulacji. Dzięki niemu dowiesz się, kiedy prawdopodobnie dojdzie do owulacji. Jeśli regularnie przyjmujesz tabletkę dzień po i stwierdzasz, że nie masz owulacji, możesz rozważyć wprowadzenie regularnej formy kontroli urodzeń.

Czy można zajść w ciążę po zażyciu tabletki dzień po?

Tak, możliwe jest zajście w ciążę po zażyciu tabletki dzień por. Pigułka "rano po" jest skuteczna tylko wtedy, gdy zażyjesz ją w ciągu 72 godzin. Jeśli ten okres czasu minął, pigułka rano po nie zapobiegnie zajściu w ciążę.

W przypadku odbycia stosunku w ciągu 72 godzin, tabletka "rano po" może zmniejszyć szanse na zajście w ciążę o 75-89%. Jeśli zajdziesz w ciążę podczas zażywania tabletek dzień po, masz niewielkie szanse na spontaniczną aborcję. Jeśli zajdziesz w ciążę podczas zażywania pigułki "rano po", masz małe szanse na spontaniczną aborcję.