Skutki uboczne leków przeciwdepresyjnych i jak sobie z nimi radzićMożesz czuć się jak nie masz wyboru, gdy twój lekarz po raz pierwszy zaleca antydepresant. Musisz go zażyć i przez jakiś czas będzie to dla Ciebie nieszczęśliwe. Istnieją jednak sposoby, aby uczynić to doświadczenie znośnym, abyś mógł przejść przez ten trudny czas. Ogólnie rzecz biorąc, przyjmowanie antydepresantów nie jest tak trudne, jak codzienne radzenie sobie z depresją i jej objawami. Leki przeciwdepresyjne leczą objawy depresji, a nie jej przyczynę; w związku z tym podczas ich przyjmowania mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Jednak te efekty uboczne są tymczasowe i z reguły z czasem stają się bardziej znośne. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z lekami przeciwdepresyjnymi, jeśli dają one efekty uboczne:

Porozmawiaj z lekarzem na temat skutków ubocznych, których doświadczasz.

Jeśli doświadczasz jakichkolwiek skutków ubocznych stosowania leków przeciwdepresyjnych, porozmawiaj ze swoim lekarzem. On lub ona może pomóc Ci określić, czy efekty uboczne są normalne, czy też powinieneś wziąć inną dawkę lub całkowicie inny lek. Niektóre działania niepożądane należy natychmiast zgłosić lekarzowi, w tym wszelkie nagłe i skrajne zmiany nastroju. W przypadku wystąpienia myśli samobójczych należy natychmiast podjąć działania, kontaktując się z lekarzem lub dzwoniąc na infolinię dla samobójców. Jest to jedyny sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa.

Mieszaj i dopasowuj leki przeciwdepresyjne, aby znaleźć ten, który działa dla Ciebie.

Być może będziesz musiał wypróbować kilka leków przeciwdepresyjnych, zanim znajdziesz ten, który działa najlepiej dla Ciebie. Niektórzy ludzie doświadczają efektów ubocznych tylko podczas przyjmowania jednego rodzaju leku; inni doświadczają efektów ubocznych z prawie wszystkimi antydepresantami. Podczas wypróbowywania nowego leku przeciwdepresyjnego, należy również wziąć pod uwagę rodzaj leku (tj. czy jest to SSRI, SNRI, czy MAOI). Każdy rodzaj leku ma inne skutki uboczne.

Jeśli doświadczasz skutków ubocznych przy stosowaniu jednego leku, porozmawiaj z lekarzem o wypróbowaniu innego. Być może będzie on w stanie znaleźć lek o mniejszej liczbie skutków ubocznych. Należy pamiętać, że leki przeciwdepresyjne zwykle potrzebują co najmniej dwóch do czterech tygodni, aby zacząć działać. Możesz nie odczuwać żadnych skutków podczas ich przyjmowania, więc powinieneś uzbroić się w cierpliwość, czekając na ich działanie.

Bądź zajęty, aby zapobiec uczuciu izolacji i samotności.

Jednym z efektów ubocznych antydepresantów może być uczucie izolacji i samotności. Możesz być zbyt zmęczony, aby spotkać się z przyjaciółmi lub zbyt niezmotywowany, aby wyjść i robić różne rzeczy. Możesz nie czuć, że masz energię lub motywację do robienia czegokolwiek. To normalne, ale czasami może to prowadzić do uczucia izolacji i samotności. Aby zapobiec tym uczuciom, staraj się być zajęty, nawet jeśli nie masz na to ochoty. Zaplanuj działania społeczne i spróbuj dotrzeć do przyjaciół. Zajmuj się hobby, które daje Ci poczucie celu. Ćwicz regularnie, nawet jeśli jest to tylko spacer wokół bloku. Te czynności pomogą Ci oderwać się od problemów i dadzą Ci poczucie celu.

Zadbaj o swoje ciało, dobrze się odżywiając i wysypiając.

Leki przeciwdepresyjne mogą spowodować, że twoje ciało wejdzie w stan hiper-rozsądku. Oznacza to, że twoje ciało jest w ciągłym stanie stresu, co w końcu może prowadzić do złych nawyków sennych i żywieniowych. Powinieneś starać się jak najlepiej odżywiać i mieć wystarczająco dużo snu. W przypadku depresji może to być łatwiejsze do wykonania, dlatego pomocne może być poproszenie bliskiej osoby o pomoc w tym zakresie. Jeśli pijesz więcej kofeiny niż zwykle (i pijesz więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie), może to sprawić, że będziesz roztrzęsiony i nie będziesz mógł spać. Kofeina jest środkiem pobudzającym, więc spróbuj ograniczyć jej spożycie.

Znajdowanie szczęścia w małych rzeczach może pomóc ci poradzić sobie z depresją.

Jeśli masz szczególnie zły dzień, może być trudno być pozytywnym. Możesz mieć wrażenie, że nie masz na co czekać i na co patrzeć z sentymentem. Jednak w przypadku depresji często tak właśnie jest. Znajdowanie szczęścia w małych rzeczach może pomóc w walce z depresją. Zapisz pozytywne rzeczy, które ostatnio Ci się przydarzyły. Jeśli nie masz nic do zapisania, wróć myślami do dzieciństwa i przypomnij sobie coś pozytywnego, co się wydarzyło. Jeśli prowadzisz dziennik, możesz zapisać coś pozytywnego na koniec każdego dnia. Nie musisz pisać długiego, szczegółowego wpisu do dziennika. Samo napisanie jednej lub dwóch pozytywnych rzeczy może pomóc Ci lepiej radzić sobie z depresją.