Czym grozi przedawkowanie leków i co robićCo byś zrobił, gdyby przyjaciel lub członek rodziny powiedział Ci, że wziął za dużo swoich leków? Jeśli dowiesz się, że ktoś, na kim Ci zależy, zaczął brać nową tabletkę, jakie powinno być Twoje pierwsze pytanie? Co byś im powiedział, żeby uważali? Są to trudne pytania, ale trzeba na nie odpowiedzieć, zanim ktokolwiek będzie mógł pomóc. To, czego prawdopodobnie nie wiesz, to fakt, że niebezpieczeństwo przedawkowania leków wzrasta, a ich dostępność jest coraz bardziej powszechna. Zarówno dorośli jak i młodzież są narażeni na ryzyko każdego dnia, jednak na szczęście e-recepta to całkowicie bezpieczna i kontrolowana forma otrzymania potrzebnych leków. Jeszcze bardziej przerażający jest fakt, że przedawkowanie narkotyków nie jest czymś, co większość ludzi wie, jak rozpoznać, nie mówiąc już o tym, jak zapobiegać lub radzić sobie, jeśli to się stanie.

Dlaczego ludzie biorą za dużo leków?

Ogólnie rzecz biorąc, powodem numer jeden, dla którego ludzie biorą zbyt dużo leków, jest to, że mają jakiś rodzaj problemu z pamięcią. Często jest to połączone z dawką, która jest dla nich zbyt wysoka. Większość lekarzy medycyny używa dawki początkowej, która jest wystarczająco wysoka, aby uzyskać pożądany rezultat. Dawka zostanie następnie zmniejszona do ilości, która może być tolerowana bez skutków ubocznych.

Niektórzy ludzie reagują tak dobrze na tę dawkę początkową, że kontynuują używanie tej samej dawki nawet po tym, jak już jej nie potrzebują. Niektórzy ludzie zapominają również, że przyjmują określoną dawkę. Albo mogą popełnić błąd i wziąć dwie lub więcej dawek. Mogą też celowo zmienić przyjmowaną dawkę. Jeśli ktoś przyjmuje lek od dłuższego czasu, często czujemy fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Wierzymy, że nie potrzebujemy już tego leku. Albo uważamy, że ponieważ nasz stan zdrowia był stabilny przez pewien czas, możemy odstawić lek. W innych przypadkach ludzie biorą zbyt dużo leków, ponieważ próbują się samoleczyć. Próbują rozwiązać jakiś inny problem za pomocą leków.

Oznaki przedawkowania leków

Istnieje wiele oznak przedawkowania narkotyków. Zaskoczeniem jest to, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że są to oznaki przedawkowania. Najbardziej oczywistym znakiem są objawy reakcji alergicznej. Są to pokrzywka, obrzęk warg, języka i/lub gardła, trudności w oddychaniu i/lub wysypka. Są one łatwe do zauważenia, ale nie zawsze są oznaką przedawkowania. Niektóre z najczęstszych oznak, że ktoś wziął zbyt dużo leku to dezorientacja, zawroty głowy, nudności, wymioty i/lub ból głowy. Jeśli osoba bierze leki psychotropowe, lub zmieniające umysł, niektóre wspólne znaki to widzenie, słyszenie lub odczuwanie rzeczy, których nie ma. Ponadto, problemy z porozumiewaniem się, widzenie poza normalnym zakresem widzenia, i/lub dezorientacja.

Co zrobić, jeśli uważasz, że ktoś wziął za dużo leków

Jeśli jesteś z kimś, kto przedawkował, powinieneś jak najszybciej zapewnić mu pomoc medyczną. Zadzwoń pod numer 112, jeśli znajdujesz się w Europie . Jeśli masz w domu przyjaciela lub członka rodziny, który przedawkował, możesz być w stanie pomóc mu przed przyjazdem karetki. Jeśli osoba przedawkowała narkotyk, który jest przyjmowany doustnie, ważne jest, aby utrzymać ją w przytomności. Jeśli zemdleje, może udławić się własnymi wymiocinami, co jest oznaką znacznie poważniejszego stanu. Jeśli ktoś przedawkował lek, który jest wstrzykiwany (podawany przez żyły), należy spróbować zatrzymać krwawienie z rany. Należy również starać się utrzymać ciepło i spokój tej osoby. Unikaj nadmiernie pobudliwych lub wrogich wypowiedzi.